Pomieszczenie w biurze i wyeksponowane w nim żaluzje

Jak czyścić biurowe żaluzje okienne?

Napisane Marcus , 05/09/2017

Jak do zadania podchodzi firma sprzątająca?

Zacznijmy od tego, że w środowisku biurowym czyszczenie żaluzji powierzamy nie przypadkowej osobie, ale profesjonalnej firmie sprzątającej. Jeśli wybrana firma ma w swojej ofercie mycie okien albo mycie elewacji, to prawdopodobnie zajmuje się także myciem żaluzji. Czynność ta zalicza się do czynności okresowych związanych ze sprzątaniem, a więc wykonywana jest raz na jakiś czas (np. raz na kwartał), nie zaś tak często, jak choćby odkurzanie podłóg.

Ponieważ rolety w biurowych oknach często mają pokaźne rozmiary, a do tego skomplikowaną konstrukcję, do ich czyszczenia najlepiej wykorzystywać profesjonalne maszyny sprzątające. Do wyboru mamy czyszczenie z użyciem środków chemicznych bądź za pomocą pary wodnej. To drugie rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku żaluzji o delikatniejszej budowie lub wykonanych z wrażliwszych materiałów. Dobrym przykładem są np. rolety wewnętrzne pionowe, wykonane zwykle z materiałów tekstylnych.

Użycie szczotek i dokładność

Do wstępnego oczyszczenia żaluzji z kurzu, pyłów, sadzy czy piasku potrzebne są specjalne szczotki, które za jednym pociągnięciem przecierają po kilka listewek, a do tego za ich pomocą można dostać się w najtrudniejsze zakamarki żaluzji.

Czyste, a przy tym bez zagnieceń, smug i zacieków

Jeśli żaluzje są wyjątkowo zaniedbane, do ich skutecznego wyczyszczenia potrzebny będzie demontaż. Firmy sprzątające mają w tym zakresie doświadczenie, więc sprawnie – i co ważniejsze – bezpiecznie zdemontują, a po wyczyszczeniu ponownie zamontują żaluzje. Bez obaw – para wodna pod ciśnieniem usuwa grzyby, pleśnie i roztocza co najmniej tak skutecznie, jak środki chemiczne.

Profesjonalnie wyczyszczone rolety pozbawione są smug i zacieków. Materiałowe żaluzje wewnętrzne powinny być pozbawione zagnieceń. Ponadto oczywiście czyszczenie żaluzji zapewnia usunięcie alergenów oraz nieprzyjemnych zapachów.