Pracownik czyści biuro z bakterii.

1. Telefon

Nieważne, że każdy z pracowników ma osobny aparat na własnym biurku. Albo, że każdy używa swojego służbowego telefonu komórkowego. Mało kto czyści swój telefon inaczej niż... poprzez przetarcie jego wyświetlacza rękawem, a to też tylko raz na jakiś czas. A przez telefon rozmawiamy nie tylko w biurze, ale i na spotkaniach, w komunikacji miejskiej. Po drodze chwytamy za mnóstwo klamek, poręczy na klatkach schodowych i w autobusach, po czym bierzemy do rąk telefon. O ile ręce co jakiś czas myjemy, to telefonu już nie bardzo. A bakterie się namnażają, zwłaszcza że urządzenie wytwarza ciepło.

2. Klawiatura

Pracownik biurowy ma z nią styczność niemal przez cały czas pracy. A w biurach są przecież i takie komputery, z których korzysta co najmniej kilka osób. Dlaczego klawiatura jest swego rodzaju zagrożeniem? Bo kiedy jesteśmy skupieni na pracy, często wykonujemy tzw. ruchy adaptacyjne, których nie jesteśmy świadomi. Dotykamy ust, pocieramy nos, przecieramy oczy. Bakterie z klawiatury przenosimy więc bezpośrednio do organizmu przez wrażliwe błony śluzowe.

3. Gąbka w kuchni

Mało kto narzeka na nadmiar czasu w pracy. Szybka przerwa na obiad zwykle jest na tyle szybka, że w firmowej kuchni pozostaje po nas lekki bałagan, a po umytych pospiesznie naczyniach – niedokładnie wypłukana gąbka. Kolejna osoba, która weźmie ją do rąk, zetknie się z ogromnym siedliskiem bakterii.

4. Naczynia kuchenne

Pozostajemy w obrębie kuchni. Korzystacie ze wspólnych kubków i talerzy? Bez obrazy dla twoich współpracowników, ale lepiej by było, gdybyś używał własnych naczyń. Dlaczego? Patrz punkt nr 3. Szklanki po wodzie przecież nie trzeba specjalnie szorować, prawda? Wiele osób ma to podejście, w efekcie czego na naczyniach pozostają bakterie. To dlatego w biurach podczas sezonu grypowego choroby rozprzestrzeniają się tak szybko. Co możesz zrobić jako pracownik biura, by chronić się przed bakteriami? Dbaj o higienę osobistą i swojego otoczenia. Co powinieneś zrobić jako właściciel firmy? Zatrudnić profesjonalną firmę sprzątającą. Dobre firmy sprzątające dbają o takie szczegóły jak wyczyszczenie klawiatur, umycie suszarek na naczynia, dezynfekcja blatów czy wymiana gąbek. Dokładne sprzątanie firm to naprawdę ważna rzecz – czyste środowisko pracy to mniej chorób pracowników, lepsza ich wydajność oraz mniej zwolnień.