Czyste panele podłogowe w pomieszczeniu biurowym

Parkiet czy panele drewniane to często spotykane rozwiązanie w aranżacji podłogi w domach i mieszkaniach. Drewno jest uniwersalne, doskonale komponuje się w różnych stylach wnętrzarskich. W przestrzeni biurowej stwarza określony, pożądany w licznych branżach klimat doświadczenia, powagi, tradycyjnych wartości. Drewno wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, byśmy mogli długo cieszyć się jego żywotnością. Podczas codziennego sprzątania i eksploatacji tego typu powierzchni dobrze więc trzymać się następujących reguł.

Eksploatacja podłóg drewnianych

Największym wrogiem drewna jest piasek oraz wszelkie ostre drobinki, które z łatwością porysują delikatną powierzchnię. Dlatego tak ważne jest, by na parkiet czy panele nie wchodzić w butach niosących brud z zewnątrz. Pamiętajmy o wycieraczkach przed wejściem do pomieszczenia i starannym wycieraniu w nie obuwia. Piasek i inne zanieczyszczenia, które kiedy już trafią na drewnianą podłogę, należy jak najszybciej zmieść lub odkurzyć za pomocą odkurzacza z miękką szczotką. W przestrzeni biurowej trudno jednak o tak skrupulatne utrzymywanie czystości i trzeba to uwzględnić już na etapie projektowania biura. W tego typu miejscach podłoga musi być wykonana z najbardziej wytrzymałych gatunków drewna, które nie poddadzą się tak łatwo wpływowi piasku i zanieczyszczeń z zewnątrz.

Dlatego w obrębie największej eksploatacji podłogi należy użyć specjalnych mat ochronnych. Sprawdza się to szczególnie w biurze, w miejscach, w których podłoga niszczy się od kółek krzeseł biurowych. Ponadto warto wszelkie meble podkleić filcem, który zapobiegnie obtarciom.

Konserwacja powierzchni drewnianych

Drewno nie lubi zbyt dużej ilości wody. Zrezygnujmy więc z tradycyjnych mopów sznurkowych, które często chłonną i oddają zbyt dużo wody, a wybierzmy mop płaski. Ten drugi odpowiednio dozuje wilgoć i zabezpiecza przed nadmiernym kontaktem podłogi z wodą.

Ważne jest także utrzymywanie odpowiedniej temperatury i wilgoci powietrza w pomieszczeniu. Zbyt suche powietrze może powodować zsychanie się drewna. Z kolei zbyt wilgotne wywołuje jego nieatrakcyjne pęcznienie.

Podczas mycia podłogi drewnianej, powinno się wykorzystywać wyłącznie środki do tego przeznaczone. Absolutnie nie wolno używać płynu do naczyń lub tzw. środków uniwersalnych do wszystkiego. Zawsze wybierajmy preparaty czyszczące przeznaczone do konkretnego typu powierzchni, dzięki temu na dłużej zachowamy jej żywotność.

Czyszczenie podłogi lakierowanej

By utrzymać w czystości powierzchnię lakierowaną, należy stosować specjalnie przeznaczone do niej środki. Prócz samego mycia, warto podłogę także zakonserwować przy użyciu specjalnego preparatu. Nakłada się go na podłogę zaraz po umyciu, ale kiedy jest już sucha, za pomocą gąbki. Następnie podłogę należy wyłączyć z eksploatacji na co najmniej 2 godziny.

Czyszczenie podłogi olejowanej

Powierzchnia olejowana wymaga czyszczenia za pomocą substancji zawierających specjalne oleje, dzięki temu na dłużej zachowuje ona swoje walory i nie brudzi się tak szybko. Na co dzień myjemy tego typu nawierzchnie specjalnie przeznaczonym do tego środkiem, a kilka razy w roku warto użyć specjalnego konserwantu. W przypadku mało eksploatowanych powierzchni wystarczy zrobić to 2 razy w roku. W biurze, czyli miejscu wysoce eksploatowanym, warto sięgnąć po ten zabieg nawet co 2-3 miesiące. Aby mieć pewność, że podłogi w biurze czyszczone i pielęgnowane są prawidłowo, najlepiej zdać się na doświadczenie profesjonalnej firmy sprzątającej biura.